امروز: شنبه 30 شهریور 1398 برابر با 20 سبتامبر 2019

توصيه ها پيشگيرانه براي جلوگيري از سرقت موتورسيکلت

 سهولت سرقت موتورسيکلت در مقايسه با سرقت خودرو و سهولت در اوراق کردن و فروش آن به اوراقچيان غيرمجاز، از مهم ترين دلايلي است که مجرمان را به سرقت اين وسيله ترغيب مي کند.

با وجود خطرات جاني ناشي از رعايت نکردن مقررات ترافيکي و راهنمايي از سوي راکبان موتورسيکلت شاهد استقبال و گسترش استفاده از موتورسيکلت بين خانواده ها و به خصوص نوجوانان و جوانان هستيم که دليل آن مزايايي همچون امکان خريد آن براي اکثر مردم، سرعت و قدرت مانور بالا و کم هزينه بودن نگهداري آن است. براي پيشگيري از بروز خسارات مالي ناشي از سرقت موتورسيکلت رعايت نکاتي از سوي دارندگان آن بسيار ضروري است.

موتورسيکلت اگرچه وسيله اي است که استفاده از آن ايمني کمتري در مقايسه با ديگر وسايل نقليه دارد، اما به دليل برخورداري از مزاياي فراوان بيشتر مورد توجه عموم جامعه به ويژه جوانان و نوجوانان است. قيمت پايين، مانور آن در ترافيک هاي سنگين و وجود مدل هاي متنوع، به بازار اين وسيله نقليه رونق زيادي بخشيده است.

شايد وقتي صحبت از ضعف ايمني اين مرکب خطرناک (موتورسيکلت) به ميان مي آيد، بيش از هرچيز آسيب پذيري راکبان آن در تصادفات رانندگي به ذهن متبادر شود، اما واقعيت اين است که ناامني اين وسيله در خطرات جاني استفاده از آن خلاصه نمي شود و ايمني در برابر سرقت نيز مولفه مهمي است که موتورسيکلت ها تقريبا از آن بي بهره اند.به همان ميزان که استفاده از اين وسيله مورد توجه افراد جامعه قرار دارد، توجه تبهکاران به ويژه سارقان نيز به آن معطوف است. سهولت سرقت موتورسيکلت در مقايسه با سرقت خودرو و سهولت در اوراق کردن يا فروش آن به اوراقچيان غيرمجاز، از مهم ترين دلايلي است که مجرمان را به سرقت اين وسيله ترغيب مي کند. از اين رو آمار بسيار بالا و قرار داشتن در صدر جرايم و همچنين امکان سوء استفاده از موتورسيکلت هاي مسروقه در اقدامات ضد امنيتي و تبهکارانه سرقت اين وسيله را حائزاهميت فراوان کرده است.

خلاصه توصيه ها:

موتور سيکلت را شماره گذاري وپلاک آنرا نصب کنيد؛ موتور سيکلت راحتي براي لحظه کوتاهي به حالت روشن ترک نکنيد.وهنگام فروش براي آزمايش دراختيار افراد ناشناس قرارندهيد.قبل ازخريد ازسرقتي نبودن آن با استعلام از طريق پليس مطمئن شويد. درصورت امکان موتورخود رادرپارکينگ هاي عمومي داراي مسئول مشخص پارک نمائيد .موتور سيکلت خود راهنگام پارک کردن به تجهيزات ايمني وبازدارنده مجهزکرده وباقفل وزنجير آنرا به شيئي ثابت ومحکم متصل نموده وحتي المقدور درمنظر ديد شما ويا افراد مطمئن ديگري باشد.از خريد موتور به صورت قولنامه اي مخصوصاً از افراد ناشناس خودداري نموده ومعامله را دردفاتر اسناد رسمي به ثبت برسانيد تا درصورت سوء استفاده عواقب قانوني آن متوجه شما نگردد.از بجا گذاشت هرگونه اسناد ومدارک موتور سيکلت خود درخورجين و زير زين و زير قاب باطري خودداري کنيد.ازقراردادن موتور سکلت دراختيار افراد بيگانه وناشناس خودداري نمائيد. هنگام ترک موتور سيکلت براي لحظه اي کوتاه ولو چند ثانيه ؛سوئيچ موتور را روي آن جا نگذاريد.

سرهنگ چالاکي- رئيس پليس پيشگيري خراسان رضوي

1503 بازدید

ارسال نظر

کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

آمار این سایت

0246382
امروز
ديروز
بازدید کل
25
125
246382

آی‌پی شما: 18.205.109.82
امروز: شنبه، 30 شهریور 1398

پیش بینی وضعیت هوا

SP_WEATHER_

°درجه

گناباد

SP_WEATHER_
رطوبت: %

بازدیدکنندگان فعلی سایت

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

حالت های رنگی