امروز: جمعه 24 مرداد 1399 برابر با 13 آگوست 2020

خطا
  • "Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

    "Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

    "Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

    "Could not resolve host: query.yahooapis.com" in module "mod_sp_weather"

هشدار جهت حفظ صحنه جرم وجنايت

به منظور حفظ آثار باقيمانده از مجرمان و استفاده از آن ها توسط ماموران انتظامي از دست زدن به وسايل موجود در صحنه جرم از قبيل تار مو، ته سيگار، بند ساعت، شانه، آينه، تکه پارچه و ... اکيدا خودداري کنيد و از تردد و دخالت ديگران نيز ممانعت به عمل آوريد.

از جابه جايي اشيا و وسايل موجود در صحنه جرم توسط ديگران قبل از حضور ماموران جلوگيري کنيد و در صورت انجام هرگونه جابه جايي بلافاصله ماموران را مطلع کنيد.

ممکن است مجرم پس از ارتکاب جرم و فرار از صحنه به منظور از بين بردن آثار و مدارک جرم از شلوغي جمعيت استفاده و دوباره به صحنه مراجعت کند. بنابراين به دقت رفت و  آمدها را کنترل کنيد و چهره افراد را به خاطر بسپاريد.

قطرات خون و ديگر لکه ها و مايعات موجود در صحنه جرم هر قدر کوچک و ظاهرا بي ارزش به نظر برسد، در کشف جرم موثر خواهد بود. پس تا رسيدن ماموران در حفظ آن ها بکوشيد.

وضعيت قرار گرفتن اسلحه و تعيين فاصله آن در صحنه جرم مي تواند نقش مهمي در حل معماي قتل يا خودکشي داشته باشد بنابراين از دست زدن و حرکت دادن سلاح اعم از گرم و سرد خودداري کنيد.

تا حضور ماموران نيروي انتظامي از به هم زدن صحنه جرم اعم از جابه جايي اشيا و دست زدن و يا تردد بي مورد خودداري کنيد. براي مثال اگر بر اثر سرقت يا جنايت در يا پنجره شکسته شده باشد از جمع آوري خرده شيشه ها خودداري کنيد.

از دست زدن به آثار و مدارک باقيمانده در صحنه جرم از جمله خون، مو، آلات و ابزار، اسلحه، گلوله، پوکه و ديگر مدارک موجود اجتناب کنيد.

در صورت مواجه شدن با صحنه سرقت از روشن کردن چراغ ها خودداري کنيد. زيرا سبب محو شدن آثار جرم مي شود.

۱ - به منظور حفظ آثار باقيمانده از مجرمان و استفاده مأموران انتظامي از اين آثار، از دست زدن به وسايل موجود در صحنه جرم از قبيل تار مو، ته سيگار، بند ساعت، شانه، آينه، تکه پارچه و... اکيداً خودداري و از تردد و دخالت ديگران نيز ممانعت کنيد.

۲ - از جابه جايي اشيا و وسايل موجود در صحنه جرم توسط ديگران قبل از حضور مأموران جلوگيري کنيد و در صورت انجام هر گونه جابه جايي بلافاصله به مأموران اطلاع دهيد.

۳ - ممکن است مجرم پس از ارتکاب جرم و فرار از صحنه به منظور از بين بردن آثار و مدارک جرم از شلوغي و ازدحام جمعيت استفاده کند و دوباره به صحنه بازگردد. بنابراين به دقت رفت و آمدها را کنترل کنيد و چهره افراد را به خاطر بسپاريد.

۴ - قطرات خون و ديگر لکه ها و مايعات موجود در صحنه جرم هر قدر کوچک و بي ارزش به نظر برسد، در کشف جرم موثر خواهد بود. پس تا رسيدن مأموران در حفظ آن ها بکوشيد.

۵ - وضعيت قرار گرفتن اسلحه و تعيين فاصله آن در صحنه جرم مي تواند نقش مهمي در حل معماي قتل يا خودکشي داشته باشد بنابراين از دست زدن و حرکت دادن سلاح اعم از گرم و سرد خودداري کنيد.

۶ - تا زمان حضور مأموران نيروي انتظامي از به هم زدن صحنه جرم اعم از جابه جايي اشيا و دست زدن و يا تردد بي مورد خودداري کنيد. براي مثال اگر بر اثر سرقت يا جنايت در يا پنجره شکسته شده است، از جمع آوري خرده شيشه ها خودداري کنيد.

۷ - از دست زدن به آثار و مدارک باقي مانده در صحنه جرم از جمله خون، مو، آلات و ابزار، اسلحه، گلوله، پوکه و ساير مدارک موجود اجتناب کنيد.

۸ - در صورت مواجه شدن با صحنه سرقت از روشن کردن چراغ ها خودداري کنيد. زيرا سبب محو شدن آثار موجود روي کليد مي شود.

۹ - چنان چه محل کار يا منزل شما مورد سرقت قرار گرفت، پس از بازديد مسئولان از صحنه و جمع آوري اطلاعات اوليه از جرم، با بازرسي دقيق لوازم، آمار وسايل، اشيا، مدارک و وجوه به ويژه اشياي قيمتي را برآورد و با تنظيم ليست در شکايت خود منعکس کنيد.

۱۰ - در هنگام برخورد با صحنه جرم اعم از سرقت، قتل و ... دقت کنيد تا اشياي باقي مانده در محل حادثه از جمله فيلتر سيگار، آب دهان و ... را از صحنه محو نکنيد زيرا کارشناسان بررسي کننده صحنه جرم را با مشکل رو به رو مي کند.

۱۱ - چنان چه در محل حادثه به سبب شرايط نامساعد مجبور به تغيير وضعيت هستيد (باز کردن پنجره، بستن شير آب که بازمانده، قطع برق، آوردن وسيله اي براي خاموش کردن و ...) حتما بعد از حضور مأموران تغييرات ايجاد شده در وضعيت محل را به اطلاع آن ها برسانيد.

۱۲ - چون اغلب سارقان با نقاب و عينک و چهره پوشيده مبادرت به سرقت مي کنند به حالت صدا، طرز راه رفتن،هيکل و لباس هاي آنان دقت کنيد تا به موقع مورد بهره برداري واقع شود.

۱۳ - شيشه ها، ليوان ها و فنجان ها رايج ترين وسايلي است که به صورت سالم و يا شکسته و خرد شده در محل حادثه يافت مي شود که ممکن است مورد استفاده مجرمان از لحاظ صرف آب و چاي و آشاميدني و ... قرار گرفته باشد و يا در حين درگيري به منظور مضروب کردن آن ها را به طرف يکديگر پرتاب کرده باشند که در هر حال اين وسايل مي توانند بيشترين آثار و علايم مفيد را براي مأموران نيروي انتظامي به همراه داشته باشند. بر اين اساس توصيه مي شود از جمع آوري و دست زدن به آن ها و هر شيء صاف و صيقلي خودداري کنيد.

۱۴ - سعي کنيد شماره خودرو، رنگ، مدل و ديگر مشخصات سارقان را يادداشت کنيد.

۱۵ - از تردد افراد متفرقه در صحنه جرم جلوگيري شود.

سرهنگ چالاکي - رئيس پليس پيشگيري خراسان رضوي

1939 بازدید

ارسال نظر

کد امنیتی
بارگزاری مجدد

 

آمار این سایت

0270690
امروز
ديروز
بازدید کل
1
46
270690

آی‌پی شما: 18.207.108.191
امروز: جمعه، 24 مرداد 1399

پیش بینی وضعیت هوا

بازدیدکنندگان فعلی سایت

ما 3 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

حالت های رنگی